Lieky na prostatu liečia, ale dokážu i škodiť

Lieky na prostatu - Fixoprost.sk

O týchto vedľajších účinkoch liekov na prostatu by ste mali vedieť

Medicína sprevádza človeka už mnoho storočí. Predlžuje život a zvyšuje jeho kvalitu. Choroby, ktoré boli kedysi obávanými zabijakmi, premenila na neškodné problémy. Ale má aj odvrátenú stránku. Dokáže škodiť. Aj lieky na prostatu môžu vo vašom tele narobiť poriadny neporiadok.

Ak máte problém so zväčšenou prostatou, pravdepodobne už viete, že máte na výber množstvo liekov na riešenie vašich symptómov. Medzi najpoužívanejšie rodiny liekov, ktoré sa v tomto prípade užívajú, patria alfa blokátory a inhibítory 5-alfa-reduktázy.


Náš tip: Pozrite si video o príznakoch zväčšenej prostaty.Alfa blokátory

Medzi najpoužívanejšie lieky patria tzv. alfa blokátory. Mechanizmus ich účinku je založený na uvoľnení svalov prostaty a močového mechúra, čo vedie k uľahčeniu močenia a lepšieho pocitu vyprázdnenia. Ich účinok väčšinou nastupuje ihneď po podaní. Taktiež pomáhajú so zvýšeným tlakom. Aké skvelé, poviete si. Dva v jednom. Avšak nič nie je také jednoduché. Keďže alfa blokátory ovplyvňujú krvný tlak, môžete po ich užití cítiť otupujúcu únavu. Život s alfa blokátormi môžu sprevádzať aj časté bolesti hlavy, točenie hlavy, ba aj výpadky vedomia.

Ďalší vedľajší účinok alfa blokátorov by mal zaujímať hlavne pánov, ktorí chcú ešte mať deti. Alfa blokátory občas spôsobujú tzv. „spätnú ejakuláciu“. Pri spätnej ejakulácii sa spermie vracajú do mechúra. Tento fenomén priamo neohrozuje zdravie, ale môže zapríčiniť neplodnosť, keďže sa žiadne spermie nedostanú do ejakulátu.

Lieky na prostatu riziká - Fixoprost.sk

Inhibítory 5-alfa-reduktázy

Inou často užívanou skupinou liekov sú inhibítory 5-alfa-reduktázy. Tieto liečivá s pomerne komplikovaným chemickým názvom zabraňujú tvorbe jedného z hormónov zodpovedných za zväčšenú prostatu. To znamená, že vaša prostata prestane rásť a môže sa dokonca aj zmenšiť.

Inhibítory 5-alfa-reduktázy nepôsobia hneď. Trvá asi 6 mesiacov pravidelného užívania, kým sa dostavia prvé účinky. Inhibítory 5-alfa-reduktázy však môžu zapríčiniť zníženú chuť na sex či erektilnú dysfunkciu. Asi najalarmujúcejšími vedľajšími efektami používania tejto rodiny liekov je ich potenciálne spojenie s agresívnou formou rakoviny prostaty.

Najčastejšími vedľajšími účinkami liekov na prostatu bývajú únava, bolesti hlavy, znížená chuť na sex či erektilná disfunkcia.


Siahnite po prírodných doplnkoch

V súčasnosti sú na poličkách našich obchodov mnohé ďalšie lieky a podporné prípravky na liečbu zväčšenej prostaty, alebo inak benígnej hyperplázie prostaty, ako sa toto ochorenie odborne nazýva. Najmä produkty na prírodnej báze sú často neinvazívne a prinášajú úľavu. Pre ich účinnosť, prijateľnú cenu a hlavne bezpečnosť užívania po nich siahajú mnohí pacienti.

Avšak ani tieto prípravky neužívajte ako cukríky. Pri ich výbere postupujte so zdravým rozumom. Ak je niečo príliš dobré, aby to bola pravda, väčšinou to tak je. Takmer všetky prípravky majú svoje kladné i záporné stránky a pri výbere sa nezabudnite poradiť so svojim lekárom.


Náš tip: Prečítajte si článok Zväčšená prostata sa dá liečiť aj prírodnými prostriedkami.


Medzi výživové doplnky na prírodnej báze patria aj tabletky na prostatu Fixoprost, ktoré obsahujú kombináciu koncentrovaných rastlinných extraktov. Tie pomôžu s riešením vašich problémov s prostatou.

Na záver

  • Mnohé lieky na prostatu majú negatívne vedľajšie účinky, napríklad bolesti hlavy či pocity nevoľnosti.
  • Žiadna mágia neexistuje – dajte pri výbere liečiv na zdravý rozum.
  • Nezabudnite sa pred užívaním akéhokoľvek prostriedku poradiť so svojím lekárom.