Toto je päť najčastejších otázok o prostate

Prostata - Fixoprost.sk

Čo by ste mali vedieť o prostate?

Poznáte to. Nedávno ste oslávili päťdesiate narodeniny. Ľahnete si do postele, len aby ste o pár minút vstali a vybrali sa smerom toaleta. Avšak ani po x-tej návšteve vám váš mechúr nepripadá prázdny. Tieto a mnoho ďalších problémov má na svedomí vaša prostata. Prečítajte si odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú.

1. Čo je prostata a na čo mi slúži?

Prostata, známa aj ako predstojnica, je nepárový žľaznatý orgán veľkosťou a váhou porovnateľný s vlašským orechom. Je uložená pred konečníkom, hneď pod močovým mechúrom a obopína močovú trubicu. Hlavnou funkciou prostaty je vylučovanie špeciálneho sekrétu, bezfarebnej tekutiny s typickým zápachom. Pri ejakulácii sa mieša so spermiami a predstavuje približne 30 % ejakulátu. Daný sekrét obsahuje látky dôležité pre výživu a ochranu spermií.

To však nie je všetko. Predstojnica slúži aj ako akýsi „sval“ – poháňa ejakulát smerom von a zabraňuje tzv. „spätnému prúdeniu“ ejakulátu do močového mechúra. Preto je prostata kľúčovým orgánom sexuálneho styku.


Náš tip: Prečítajte si aj článok Prostata – všetko, čo by ste mali o nej vedieť.2. Ako sa prejavuje zväčšená prostata?

Zväčšená prostata je pomerne zákerné ochorenie. Rastie pomaly. Nebolí. Ani si ju nevšimnete, kým vám nezačne spôsobovať nepríjemnosti. Príznaky sa najčastejšie týkajú močenia. Zväčšená prostata môže spôsobovať slabý alebo prerušovaný prúd moču či pocit neúplneho vyprázdnenia. Najčastejšie sa však jedná o vysokú frekvenciu a najmä naliehavosť močenia. Jednoducho povedané, váš močový mechúr vás nenechá napokoji vo dne v noci. Tieto príznaky však nie sú špecifické iba pre zväčšenú prostatu – môžu byť spôsobené akoukoľvek chorobou prostaty alebo močových ciest. Avšak po dosiahnutí päťdesiatky sa práve zväčšená prostata stáva hlavným podozrivým.

3. Prečo sa problémy s prostatou prejavujú pri močení?

Dôvodom pre tento fenomén je poloha prostaty. Tá tesne obopína močovú rúru. Je teda logické, že keď sa abnormálne zväčší, začne na močovú rúru vyvíjať tlak. Práve ten spôsobuje problémy pri močení.

4. Aké sú najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia prostaty?

Jedno z najčastejších ochorení prostaty sa nazýva benígna hyperplázia prostaty (v skratke BHP). Preložené do ľudskej reči – nezhubné zväčšenie prostaty. BHP postihuje vyše polovicu mužov, ktorí oslávili svoje päťdesiate narodeniny. Nie je to život ohrozujúce ochorenie, ale môže obmedzovať život muža a prípadne i jeho partnerky.

Podľa Americkej asociácie urológov existujú dve teórie vzniku BHP. Prvá podozrieva estrogén, ženský pohlavný hormón. Zdraví muži produkujú testosterón, mužský pohlavný hormón, vo vysokom množstve a estrogén v stopových množstvách. Avšak ako muži starnú, produkované množstvo testosterónu sa znižuje a množstvo estrogénu zvyšuje. Vedci tvrdia, že zvýšené množstvo estrogénu v prostate môže podmieňovať jej bunky k rýchlejšiemu rastu. Druhá teória sa zaoberá vplyvom dihydrotestosterónu (ďalej DHT). DHT je mužský hormón podporujúci správny rast prostaty. Podľa niektorých štúdií produkujú muži DHT aj vo vyššom veku, kedy hladina testosterónu klesá. Veľké množstvo DHT v krvi môže spôsobovať rast buniek prostaty i vo vyššom veku. Vedci zistili, že muži, ktorí neprodukujú DHT, netrpia ani benígnou hyperpláziou prostaty.

Prostata urológ - Fixoprost.sk

Ďalším častým ochorením prostaty je chronický zápal, ktorý postihuje približne 30 % mužskej populácie po dosiahnutí 50 rokov. Jeho liečba môže byť zdĺhavá a komplikovaná, ale ani chronický zápal nepatrí medzi život ohrozujúce ochorenia.

Najväčším strašiakom prostaty je dozaista rakovina. Tichý zabijak. Rakovina v začiatočnom štádiu sa neprejaví. Nebolí. Problémy začnú až v pokročilých štádiách a sú podobné, ako pri zväčšenej prostate. Taktiež sa môžu vyskytnúť metastázy, ktoré sa prejavujú napríklad únavou, prudkými zmenami hmotnosti či problémami s dýchaním. Objavujú sa tiež bolesti kostí a ich celková krehkosť – fraktúry nastávajú už pri minimálnom úraze. V tomto štádiu sa dá nádor väčšinou rozoznať už pri vyšetrení konečníkom. Rakovina v počiatočnom štádiu sa dá diagnostikovať testom na prostatický špecifický antigén (PSA). Ak je jeho hodnota vyššia ako norma (väčšinou 4 mg/l), urobí sa biopsia prostaty a mikroskopické vyšetrenie.

5. Existuje nejaká prevencia proti chorobám?

Neexistuje žiadna špecifická prevencia. Avšak zdravá životospráva dokáže ovplyvňovať hladinu hormónov, a tak môže viesť i k prevencii BHP a rakoviny. Nezabudnite na pravidelné prehliadky u vášho urológa, môžu vám doslova zachrániť život.

Žiadna špecifická prevencia proti chorobám prostaty neexistuje. Avšak zdravý životný štýl pomáha.

 

Čo by ste si mali zapamätať?

  • Za problémy s prostatou sa nemusíte hanbiť, postihujú každého druhého muža.
  • Neexistuje prevencia, ale zdravou životosprávou nič nepokazíte.
  • Ochorenia si nevyberajú, pravidelne navštevujte vášho urológa.