Prostata – všetko, čo by ste mali o nej vedieť

Všetko o prostate

Čo všetko by ste mali vedieť o prostate?

Vedeli ste, že najčastejším typom rakoviny u mužov je rakovina prostaty? A pritom veľké percento z nich najprv ani nevie, že má problém. Preto je potrebné vedieť čím najviac nielen o prostate, ale aj o príznakoch, ktoré môžu signalizovať, že tu je vážnejší problém. Ak totiž viete príznaky pomerne skoro odhaliť , úspešnosť liečby je vysoká. Čítajte ďalej a dozviete sa základné informácie o prostate a jej zdraví.

Čo je prostata?

Prostata je žľaza o veľkosti gaštanu, ktorú majú iba muži. Nachádza sa medzi koreňom penisu a konečníkom. Váži približne 30 gramov. Prostata zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní vhodného prostredia pre spermie. Jej najdôležitejšou funkciou je tvorba tekutiny, ktorá spolu so spermiami zo semenníkov a tekutín z iných žliaz vytvára semeno. Svaly prostaty tiež zabezpečujú, že semeno sa zatlačí do močovej trubice, a potom vystrekne počas ejakulácie.


Náš tip: Prečítajte si viac o tom, ako funguje prostata.


 

Ako zistíte, že s prostatou nie je všetko v poriadku?

Podľa prúdu moču. Ak výrazne zoslabne, znamená to, že pravdepodobne máte problém s prostatou a je potrebné vyhľadať lekára. Pochopiteľne, nemusí sa hneď jednať o rakovinu. Zmeny v prúde moču môžu signalizovať aj nezhubné zväčšenie prostaty, teda BHP (benígna hyperplázia prostaty).


Náš tip: Prečítajte si viac o príčinách zväčšenej prostaty.


Okrem vyššie zmieneného, ak v noci pozorujete častú potrebu ísť močiť, zbystrite pozornosť a takisto vyhľadajte lekára – najmä ak sa objaví viacero príznakov.

Problémy s prostatou bývajú spojené aj s príznakmi ako bolesť v semenníkoch, problémy s erekciou, krv v moči, bolestivá ejakulácia. Nie sú to síce najčastejšie príznaky, ale je potrebné o nich vedieť. Zdravie prostaty býva pritom ohrozené najmä po 50-tke. Čo sa však týka BHP, môže postihnúť muža v každom veku. Vyššie riziko ochorenia prostaty majú muži, ktorých príbuzní mali problém s prostatou.

Ako sa stravovať, aby ste predchádzali rakovine prostaty?

Rakovine prostaty môžete predchádzať aj výberom vhodnej stravy.

 • Každý deň by ste okrem všetkého ostatného mali zjesť viac ako štyri porcie ovocia a zeleniny. Jesť by ste mali najmä tie, ktoré sú jasne sfarbené.
 • Do svojho jedálnička zaraďte lososa, makrely, sardinky a iné ryby. Dodáte si tak potrebný vitamín D a esenciálne mastné kyseliny.
 • Začnite jesť brokolicu, orechy, špargľu, cibuľu. Tieto potraviny totiž obsahujú selén, ktorý takisto pomáha znižovať riziko rakoviny prostaty.
 • Menej soľte, jedzte menej údeného a vyhýbajte sa obezite.
 • Snažte sa piť dostatok vody, bojovníkom proti rakovine je aj zelený čaj.
 • Udržiavajte sa aktívny.

Prostata vhodná strava - Fixoprost.sk

Viac o benígnej hyperplázii prostaty (BHP)

O BHP sme si vyššie povedali, že je to nezhubné zväčšenie prostaty. Tento problém má najmä mnoho starších mužov. Ochorenie BHP sa spája predovšetkým s problémami pri začiatku močenia, dotyčný máva neustále pocit, že potrebuje ísť močiť, a to aj v noci, má slabý prúd moču a tiež pocit, akoby sa močový mechúr poriadne nevyprázdnil. BHP sa často lieči doma.

Muži, ktorí majú tento problém, by mali popremýšľať o menších dávkach kofeínu, mali by sa vyhýbať alkoholu. Pochopiteľne, ak je domáca liečba neúspešná, na rad prichádza medicína.

 

Čo pomáha utíšiť príznaky zväčšenej prostaty?

Na trhu existujú rôzne lieky, ktoré môžu nepríjemné príznaky zmierniť. Jedným z nich je napríklad aj Fixoprost. Fixoprost obsahuje kombináciu koncentrovaných rastlinných extraktov, ktoré pomôžu s riešením problémov s prostatou. Prípravok účinne pomáha odstrániť nutkanie na močenie, pomáha udržiavať prostatu tak, aby sa jej stav nezhoršil, bojuje proti močovým kameňom, zosilnie tiež prúd moču a zbaví aj častého močenia.

Čo si teda pamätať?

 • Po 50-tke existuje zvýšené riziko problému s prostatou.
 • Prevencia je v tomto prípade zdravšia strava, dobrý pitný režim, jedenie rýb, vyhýbanie sa obezite.
 • Pri problémoch s močením je nutné navštíviť lekára, aby mohol vylúčiť to najhoršie.
 • Sledujte príznaky, najmä ak sa vo vašej rodine už problémy s prostatou vyskytovali.
 • Na problémy s prostatou existuje riešenie – tabletky Fixoprost.

Udržiavať svoju prostatu v zdraví je veľmi dôležité. Buďte v obraze, s čím vám môžeme s Fixoprostom pomôcť. Sledujte našu stránku na Facebooku a zdieľajte užitočné informácie, ktoré pomôžu aj ostatným. Zväčšená prostata síce nie je taký závažný problém, jej príznaky sú však mimoriadne nepríjemné. Sledujte preto aj náš blog so skvelými referenciami od mužov, ktorým Fixoprost pomohol.