Zápal prostaty môže byť chronický. Neprehliadnite príznaky.

Všetko, čo potrebujete vedieť o chronickom zápale prostaty

Zápal je varovným signálom tela. Organizmus sa snaží upriamiť vašu pozornosť na to, že nastala život ohrozujúca situácia, infekcia alebo zranenie, s ktorým imunitný systém bojuje o záchranu životných funkcií. V žiadnom prípade by nemal ostať bez povšimnutia. Aj kľúč ku zdraviu vašej prostaty je vo vašich rukách. Všímajte si príznaky zápalu, aby neprerástol do chronického problému.

Zápal je varovný signál tela

Zápaly akéhokoľvek druhu berú ľudia zvyčajne na ľahkú váhu. Považujú ho za niečo, čo sa postupom  času zmierni alebo zmizne samovoľne bez akéhokoľvek snaženia sa. Neliečené zápaly sa však môžu vypomstiť. Z akútneho zápalu sa stáva zápal chronický, ktorý môže časom prerásť dokonca do rakoviny. Stačí prvotnému a zdanlivo nevinnému zápalu nevenovať patričnú pozornosť.

Každý zápal  je prvotným prejavom správneho fungovania imunitného systému, je imunitnou reakciou na zranenie alebo infekciu zachraňujúcu život. Môže sa prejaviť predovšetkým zvýšenou teplotou, zapálením, opuchnutím, aj bolesťou. V prípade vážnejších ochorení sa môže zápal v tele dlho rozvíjať bez povšimnutia, až kým neprepukne v podobe vážnejšieho ochorenia. Tichý zápal ničí zdravie pomaly, potichu a trvá roky, kým vystúpi zo svojho úkrytu a prejaví sa ako choroba, ktorá sa zvyčajne objaví  v neskorších štádiách zápalu.

Prečo je zápal prostaty nebezpečný?

Zápal prostaty sa prízvukuje oveľa menej, ako známejšie ochorenia tejto žľazy, akými sú jej zväčšenie alebo rakovina. A to napriek tomu, že chronický zápal prostaty postihuje mužov všetkých kategórií, kým jej zväčšením a rakovinou sa trápia predovšetkým muži vyšších vekových kategórií.

Zápal si vyžaduje lekársku pomoc a následnú liečbu, v opačnom prípade riskujete veľa. V prípade zápalu prostaty (odborne nazývanej ako prostatitída) môžete pochodiť veľmi zle: okrem najhoršej rakoviny, ktorá vám môže vziať život, vám môžu zlyhať obličky alebo nastanú poruchy sexuálneho života, erekcie či výkyvy nálady spojené s psychickými problémami.

Zápalu prostaty treba venovať patričnú pozornosť. Neliečený zápal môže už v priebehu 1-2 rokov prerásť do rakoviny.

 

Zápal potrebuje okamžitú liečbu

Aby nedošlo k vážnejšiemu ochoreniu a komplikáciám, pri náhlych a závažných príznakoch zápalu treba vyhľadať okamžite pomoc. Práve takýmito náhlymi ťažkosťami prichádza akútny zápal prostaty, ktorý je najčastejšie spôsobený baktériami v močovom trakte. Chronický zápal prostaty je o to zákernejší, že jeho príznaky nie sú také jednoznačné, infekcia nie je prítomná a preukázateľná v prostatickej žľaze.

Chronický zápal prostaty - Fixoprost.sk

Akútny zápal ako predzvesť chronického zápalu

Akútny zápal prostaty sa zvyčajne lieči liekmi proti bolesti počas dvoch až  štyroch týždňov v kombinácii s antibiotikami, v prípade potreby aj hospitalizáciou. V prípade chronického zápalu prostaty je liečba zdĺhavejšia, väčšinou sa pacienti zotavia v priebehu niekoľkých mesiacov, avšak môže to trvať aj roky.

Akútny zápal prostaty sa môže prejaviť celým radom ťažkostí počnúc bežnými príznakmi, ako sú:

 • horúčka, zimnica a triaška
 • bolesti v podbrušku
 • bolesti v spodnej časti chrbta
 • bolesti semenníkov
 • bolesti  konečníka
 • rezanie či pálenie pri močení, resp. nemožnosť vymočiť sa
 • poruchy erekcie
 • bolesti pri ejakulácii
 • pokles sexuálnej túžby
 • prítomnosť hnisu vo výtoku.

Príznaky sa môžu prejaviť samostatne alebo ako skupina príznakov.

Chronický zápal prostaty

Chronický zápal prostaty signalizujú opakované zápaly dolných močových ciest, ktoré sa objavujú aj po mesiacoch stavu bez príznakov. Po troch mesiacoch problémov so zápalmi sa už jedná o chronický zápal. Častejšie sú však prípady, keď sa problémy s močením stávajú pravidelnejšími a sú viac-menej dlhšiu dobu prítomné. Prejavujú sa ako:

 • častejšie močenie malého objemu,
 • močenie v noci,
 • náhla potreba vyprázdniť sa,
 • bolesti pri močení,
 • bolesti v oblasti hrádze, semenníkov, krížovej oblasti.

 


Náš tip: Prečítajte si všetko, čo by ste mali vedieť o prostate.


 

Liečba prostatitídy

Liečba chronického zápalu prostaty je podobná liečbe akútneho zápalu. Nevyhnutná je antibiotická liečba dlhšieho priebehu. Je tiež nariadená aj primeraná zmena životného štýlu a stravovacích návykov, odporúča sa diéta. Všetky tieto opatrenia sú potrebné k odstráneniu zápalu, keďže jeho zanedbanie môže viesť k oveľa väčším komplikáciám, akými sú okrem spomenutej rakoviny aj poškodenie či strata funkcie obličiek.

Zdravie vlastnej prostaty by mal mať každý muž pod kontrolou. Jej ochorením súvisí celý rad problémov, ktoré môžu život muža poriadne znepríjemniť, až znemožniť. Prevencii napomáha aj zdravotný systém, ktorý pre mužov nad 40 rokov umožňuje raz za tri roky bezplatnú preventívnu kontrolu. V záujme vlastného zdravia túto možnosť určite využite a vezmite túto oblasť zodpovednosti za svoje zdravie do vlastných rúk.

Zhrnutie

 • Zápal prostaty nie je maličkosť, ktorá môže ostať bez povšimnutia.
 • Akútny zápal môže prerásť do chronického zápalu.
 • Neliečený zápal môže v priebehu niekoľkých rokov prerásť do rakoviny.
 • Muži nad 40 rokov majú raz za tri roky nárok na bezplatnú preventívnu kontrolu.