Zväčšená prostata? Čo to je a prečo vzniká?

Zväčšená prostata WC - Fixoprost.sk

5 faktov, prečo vás môže trápiť zväčšená prostata

Zväčšená prostata je problém, ktorý pozná väčšina mužov v staršom veku. Prečo sa vlastne prostata zväčšuje? V zásade existuje niekoľko základných príčin, ktoré k zväčšovaniu prostaty vedú. Ktoré to sú, sa dozviete v našom článku.

Benígna prostatická hyperplázia je odborné označenie pre to, čo bohužiaľ pozná väčšina mužov po päťdesiatke. Ide o známu a nepríjemnú zväčšenú prostatu. Na začiatok je dôležité povedať, že ide o nenádorové ochorenie, ktoré nie je život ohrozujúce. Problém môže nastať až vtedy, ak sa nerozhodnete včas zväčšenie prostaty riešiť a stav sa zhoršuje.

Čo je to benígna prostatická hyperplázia a koho postihuje?

Prostata je žľaza, ktorá sa vyskytuje iba u mužov a leží tesne pod močovým mechúrom. V zdravom stave má táto žľaza približne veľkosť gaštanu. Hlavnou funkciou prostaty je produkcia tekutiny, ktorá chráni a obohacuje spermie. Prostata obklopuje močovú rúru, a tá odvádza moč z močového mechúra von z tela. Zväčšením prostaty dochádza k zablokovaniu močovej rúry, a to spôsobuje nepríjemnosti s močením.

Približne v 35. roku života má každý muž čiastočne zväčšenú prostatu, no nie natoľko, aby vnímal nejaké problémy.

Štatistiky hovoria o tom, že:

 • 5 z 10 mužov sa s týmto problémom stretne už pred päťdesiatkov,
 • 9 z 10 mužov pred osemdesiatkov,
 • zväčšenie prostaty je častejšie ochorenie ako ischemická choroba srdca a iné.

 


Náš tip: Prečítajte si na našom blogu viac o tom, čo je to benígna prostatická hyperplázia a diagnostikujte si ju, kým sa dajú príznaky zmierňovať.


 

Čo môže spôsobiť problémy s vyprázdňovaním?

Keďže časť moču zostáva stále v močovom mechúre, vzniká miesto pre infekcie močových ciest, infekcie obličiek či močové kamene. V tom najhoršom krajnom prípade sa môže prostata zväčšiť natoľko, že znepriechodní úplne močovú trubicu a môže dôjsť k zlyhaniu obličiek.

Suché WC dôležité pri zväčšenej prostate - Fixoprost.sk

5 faktorov, ktoré dopomáhajú k zväčšovaniu prostaty

V zásade môžeme definovať 5 základných faktorov, prečo k zväčšovaniu prostaty dochádza:

 1. Vek. U takmer všetkých mužov je zväčšovanie prostaty súčasť starnutia spôsobená zmenami v hormonálnej rovnováhe a rastom buniek.
 2. Lieky. Niektoré medikamenty, ako napr. antihistaminiká (čiže lieky proti alergiám), ale aj nosové spreje, môžu sťažiť močenie, a tým prispieť k problémom s prostatou.
 3. Kofeín a alkohol. Nápoje, ktoré obsahujú tieto látky, odvodňujú telo a vďaka tomu častejšie navštevujete toaletu.
 4. „Lenivosť“. Minimum fyzickej aktivity a sedavý spôsob života, ktoré sú vlastné (nielen) mnohým mužom, spôsobujú mnohé choroby, choroby prostaty nevynímajúc.
 5. Zlá strava. Najmä konzumácia tučných jedál neprospieva nielen postave, ale dokonca ani prostate.

Na našom blogu nájdete mnoho typov, ako môžete eliminovať príznaky problémov s prostatou.  Jedným z prirodzených spôsobov je takzvané “dvojité močenie”. Cieľom je uistiť sa, že je mechúr úplne prázdny. Po dokončení močenia sa po niekoľkých minútach vráťte a skúste vyprázdniť celý obsah mechúra.

Pomoc s riešením vášho problému môžete nájsť nielen na našej webovej stránke, ale aj na facebooku Fixoprost. Nájdete tu články, rady a účinný prípravok na prostatu Fixoprost, ktoré vám pomôžu pri každodennej starosti o prostatu. Prihláste sa do nášho newslettra a budete vedieť o všetkých dôležitých novinkách. Jednoducho, nebojte sa vyskúšať nové možnosti a cítiť sa tak opäť mladším.

Zhrnutie:

 • Zväčšená prostata trápi väčšinu mužov po päťdesiatke.
 • K zväčšovaniu prostaty prispieva vek, lieky, kofeín a alkohol, lenivosť a zlá strava.
 • Ak na sebe spozorujete prvé príznaky zväčšenej prostaty, nevyplatí sa vyčkávať.
 • Účinnú a rýchlu pomoc prináša účinný prípravok na prostatu Fixoprost.